Kaštieľ Betliar

Kaštieľ v Betliari – aristokrat medzi múzeami

Pri návšteve tohto krásneho klasicistickobarokového kaštieľa a priľahlého parku sa prenesiete do atmosféry dávneho obdobia, kedy na území Gemera vládol rod Andrássyovcov. Kaštieľ dal na začiatku 18. storočia postaviť Štefan Andrássy na základoch staršieho renesančného hradu Bebekovcov, keď sa rodina rozhodla opustiť rodový hrad Krásna Hôrka. Andrássyovci mali cit a vášeň pre umenie a krásne veci a v kaštieli sa obklopili množstvom vzácneho nábytku a umeleckých diel. Zbierku tvoria maliarske diela, dovezené exotické predmety a poľovnícke trofeje. Venovať sa vede a literatúre pokladali Andrássyovci za rovnako dôležité ako venovať sa umeniu. Pôvodnú knižnicu založil Leopold Andrássy v druhej polovici 18. storočia. Fond pozostáva prevažne z vedeckej literatúry 18. a 19. storočia. V kaštieli nájdete aj umelú jaskyňu (grottu), ktorá bola postavená na spôsob kvapľovej jaskyne. Slúžila ako východ do záhrady a na posedenie v letných horúčavách.

Park v Betliari

Jeden z najkrajších anglických parkov na Slovensku s rozlohou 81 ha ponúka možnosť nakuknúť do niekdajšieho života Andrássyovcov. Park obklopuje poľovnícky kaštieľ a nájdete v ňom okrem domácich drevín aj vzácne exotické rastliny ako magnólia, zelkova ostrolistá, katalpa, ginko dvojlaločné, či ľaliovník
tulipánokvetý. Park však nie je zaujímavý len rastlinami, ktoré tam rastú. Andrássyovci si ho prispôsobili na trávenie svojho voľného času a odzrkadľuje sa v ňom životný štýl šľachtickej rodiny. V parku sa nachádzajú zaujímavé architektonické stavby. Najzaujímavejšie z nich sú slobodomurársky pavilón, kamenný vodopád pripominajúci rímske antické akvadukty, grotta (jaskyňa) pre ľadové medvede, zverinec v podobe stredovekého hradu s vežičkou, rotunda, Bosnia bar slúžiaci ako miesto zábavy aristokracie, Hermesova studňa, orientálny japonský most a čínsky pavilón. Park skrášľujú aj tri fontány. Najkrajšia je s bazénom v podobe štvorlístka, umiestnená do francúzskej buxusovej výsadby. Nachádza sa pred kaštieľom, v jej strede je bronzová socha okrídlenej Psyché. Ďalšie dve fontány využívali ako bazény na kúpanie. Park postupne prechádza do lesa, bohatého na poľovnú zver, preto bol Betliar v 19. storočí a začiatkom 20. storočia hojne navštevovaný aristokraciou z celej Európy. Konali sa tu slávne betliarske poľovačky na medvede. V roku 1978 bol park zapísaný do zoznamu svetových historických záhrad.

Návštevné hodiny:

Kaštieľ:
Máj – september: denne okrem pondelka od 9.30 do 18.30 hod, (posledný vstup o 17.30)( jún – august aj v pondelok)
November – február: denne okrem pondelka od 10.00 do 16.00 hod. (posledný vstup o 15.00)
od 1. marca: utorok – nedeľa: od 9:30 do 16:30 hod. (posledný vstup o 15:30)
Apríl, október: denne okrem pondelka od 9.30 do 17.00 hod. (posledný vstup o 16.00)

Park:
1. máj – 31. október: 7.00 hod. – 21.00 hod.
1. november – 30. apríl: 7.00 hod. – 18.00 hod.

Vstupné:

Dospelí: 8,- €,
Deti nad 6 rok./štud. do 26 rokov/dôch. nad 62 rokov : 5,- €
Deti do 6 rokov/ZŤP/ICOM/Press: voľný vstup
Foto lístok: 2,- €
Každá prvá nedeľa v mesiaci VSTUP ZDARMA

Autorka fotografií: Nataša Vjesztová