Mauzóleum – rodinná hrobka Andrássyovcov – je unikátna secesná pamiatka, postavená v rokoch 1903 – 1904. Dionýz Andrássy ho dal postaviť pre svoju manželku Františku rod.Hablawetzovú. Tu sú pochovaní obaja. Pôdorys mauzólea je nepravidelný osemuholník. Je umiestnený v parku, obklopený vysokým múrom z bieleho pieskovca. Pri stavbe používali najkvalitnejší mramor z celého sveta. Pred vstupom na schodisko je na dlažbe nápis Pax (Pokoj). Pri vstupe do objektu po stranách stoja dve sochy anjelov v nadživotnej veľkosti, so založenými krídlami a s plamennými mečmi v rukách. Nad portálom sa nachádza reliéfny erb Andrássyovcov, ktorý je z dvoch strán doplnený orlami a anjelmi držiac v rukách vyhasnuté fakle. Vnútro mauzólea je prepychovo umelecky vyzdobené. Vo vnútri sú umiestnené dva veľké sarkofágy z bieleho carrarského mramoru. V pravo sú uložené telesné pozostatky Františky a v ľavo Dionýza Andrássyho. Nadsvetskú krásu v cirkevnom ponímaní symbolizuje bohatá, nádherná dekorácia.

Návštevné hodiny:

Máj – september: denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 hod, (posledný vstup o 17.30) ( jún – august aj v pondelok)

November – apríl: okrem pondelka od 9.00 do 16.00 hod. (posledný vstup o 15.30)

Ako sa tam dostať:

Mauzóleum Andrássyovcov nájdete na konci obce Krásnohorské Podhradie, hneď pri hlavnej ceste I. triedy 16 (I/16) 4 km od  mesta Rožňava smer Košice.

Vstupné:

Dospelý: 3,- €

Dieťa, študent, senior nad 62 rokov: 1,50 €

Každá prvá nedeľa v mesiaci ZADARMO

Viac informácií nájdete na http://www.snm.sk/?mauzoleum-grofa-dionyza-a-frantisky-andrassyovcov-galerie&galeria=mauzoleum-andrassyovcov&nove=1&obrazok=4

Mauzóleum Andrássyovcov

Autorka fotografie: Nataša Vjesztová