Pomník grófky Františky Andrássyovej

Františka bola známa ako “patrónka chudobných” a svojou charitatívnou činnosťou ovplyvnila sociálny vývoj v celom Gemeri. Po smrti Františky dal jej manžel Dionýz Andrássy postaviť na jej večnú pamiatku pomník, ktorý mal byť umiestnený v strede námestia.

Františka Hablawetzová bola manželkou Dionýza Andrássyho, dediča krásnohorského panstva. Nešľachtický pôvod Františky bol dôvodom, prečo bol Dionýz vydedený z rodového majetku. Neskôr sa však so svojím otcom zmieril a prinavrátil sa mu majetok.

Manželia Andrássyovci boli známi svojou dobročinnosťou a poskytli mnoho darov pre najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva v Rožňave a širokom okolí. Boli zakladateľmi viacerých inštitúcií – útulky, školy, škôlky, starobince, sirotince, poskytovali štipendiá pre mladých umelcov, dary pre cirkev, pričom neuprednostňovali žiadne vierovyznanie. Podľa dostupných informácií venovali na charitu 50 miliónov vtedajších korún. Po smrti Františky dal Dionýz postaviť na jej večnú pamiatku pomník, ktorý mal byť umiestnený v strede námestia. Secesný pomník je vyrobený z carrarského mramoru a je dielom sochárov: Ján Horvay a Edmund Szamovolszky. Pomník je zložený z busty Františky, pod ktorou je v životnej veľkosti umiestnený žobrák s dvoma malými deťmi. Po bokoch sochy sú dve labute symbolizujúce vznešenosť a dobrotu Františky.

V roku 1973 bol pomník z ideologických príčin z námestia odstránený a počas nasledujúcich dvadsiatich rokov stál pred Mauzóleom v Krásnohorskom Podhradí. Až v roku 1993 bolo súsošie zreštaurované a vrátené na pôvodné miesto.

 

Pomník sa nachádza na Námestí baníkov pred strážnou vežou. Polohu pomníka nájdete v mape na podstránke Pamiatky.